Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Ευρωπαϊκό Συνέδριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Το Ευρωπαϊκό Συνέδριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων με τίτλο: ‘Τα Ανθρώπινα Δικαιώματα σε έναν κόσμο που αλλάζει: Ερευνητικές και Εφαρμοσμένες προσεγγίσεις’ διοργάνωσαν από κοινού το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, το Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων στις 25-27 Μαΐου 2016. Το συνέδριο διεξήχθη υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, του Συλλόγου Ελλήνων Ψυχολόγων (Σ.Ε.Ψ.), της Ευρωπαϊκής Ένωσης Ψυχολόγων (E.F.P.A.) και της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος (Κ.Ε.Δ.Ε.).

Στο Συνέδριο αναπτύχθηκε θεματολογία από τον τομέα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων στη σημερινή εποχή από διεπιστημονική και διαπολιτισμική οπτική, και έλαβαν μέρος διακεκριμένοι επιστήμονες με σημαντικό έργο από διάφορους επιστημονικούς τομείς όπως η Ψυχολογία, η Παιδαγωγική, η Ιατρική, η Νομική, η Φιλοσοφία και η Κοινωνιολογία καθώς και από διάφορους επιστημονικούς φορείς, μουσεία και οργανισμούς που ασχολούνταν σε εφαρμοσμένο επίπεδο με τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε τον σύνδεσμο:

Βιβή Μπουκουβάλα, 26510 05779
Μάγδα Ντίνου, 26510 05794